Jak wygląda seks po chorobach serca?
Każdego roku setki tysięcy ludzi cierpi na zawał mięśnia sercowego, wiele z nich przechodzi stentowanie tętnic wieńcowych i pomostowanie tętnic wieńcowych. Opuszczają ściany kliniki z dużym zestawem recept lekarskich, ale niewielu lekarzy powie swoim pacjentom o życiu seksualnym. Co jest bardzo przygnębiające, ponieważ według jednego z badań konsultacja kompetentnego lekarza na ten temat przyczynia się do pomyślnego wznowienia pełnego życia seksualnego w 30–40% przypadków.
Choroba wieńcowa czy zawał nie powinien stanowić przeszkody w życiu seksualnym. Większość pacjentów jest w stanie wrócić do seksu po okresie rehabilitacji, gdy czuje się dobrze i może spokojnie pokonać dwa piętra po schodach i wykonywać ćwiczenia fizyczne. Zazwyczaj dzieje się tak dwa tygodnie po założeniu stentu i 6 tygodni po przetaczaniu, a jeśli martwisz się objawami kardiologicznymi, takimi jak ból w klatce piersiowej i duszność, koniecznie skonsultuj się z lekarzem na temat swojego życia seksualnego.
Czy to prawda, że podczas seksu łatwo o zawał serca?
Chociaż wiele osób obawia się zawału serca w łóżku, niektóre najnowsze dowody wskazują na coś przeciwnego. Stwierdzono, że mężczyźni, którzy uprawiają seks co najmniej dwa razy w tygodniu, rzadziej chorują na chorobę wieńcową w porównaniu z tymi, którzy robią to raz w miesiącu lub krócej. Oczywiście nie oznacza to, że aktywność seksualna całkowicie zapobiega chorobom serca. Jednak to po raz kolejny świadczy o tym, że pełnoprawny seks jest częścią zdrowego stylu życia.
Powszechnie wiadomo, że podczas stosunku następuje natychmiastowy, szczytowy wzrost ciśnienia krwi, tak wyraźny, że niektórzy pacjenci doświadczają „mikronumentów” wewnętrznej wyściółki naczyniowej. Ponadto podczas stosunku notuje się wzrost częstości akcji serca i zwiększenie częstości akcji serca. Wszystko to choć stanowi zwiększone obciążenie układu sercowo-naczyniowego i nakłada dodatkowe wymagania na serce i naczynia krwionośne, to nie jest tak groźne, aby unikać całkowicie współżycia seksualnego.
Dobrze zachować rozsądek i trzymać się dobrych rad na temat seksu po zawale
W przypadku chorób kardiologicznych, aby poprawić bezpieczeństwo seksu i zapewnić jego właściwości treningowe, można doradzić:
- ściśle przestrzegać instrukcji kardiologa w zakresie przyjmowania leków terapeutycznych i profilaktycznych do ciągłego stosowania;
- 2-3 godziny przed domniemanym seksem, dodatkowo weź leki, które mogą zapewnić działanie zapobiegające nadciśnieniu, dusznicy bolesnej, arytmii (zwykle przepisywane dodatkowo przez lekarza - azotany, hipotensyjne, przeciwarytmiczne);
- prowadząc aktywne życie seksualne, weź dodatkowo preparaty witaminowe, przeciwutleniacze;
- odrzucaj leki stymulujące funkcje seksualne (syldenafil - Viagra, Sialex) - jako niebezpieczne, mające nadmierny wpływ tonizujący na serce;
- zachować spokój (pamiętaj, że głównymi przyczynami problemów kardiologicznych podczas seksu są stres, lęk i stres wewnętrzny).